Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Hrdina sedmi století

Téměř sedm století v Chotěboři  

Milí Chotěbořané a Chotěbořáci,

v tomto roce slaví naše město 690 let od udělení městských práv králem Janem Lucemburským. Nepřehlédnutelný okamžik naší historie, který společně se zrušením plnění všech povinností a placení dávek lichnickému purkrabství, udělením práva městské pravomoci a pro nás Čechy neméně významné udělení práva vaření piva, zahájil psaní prvních stráněk historie s pečetí města. U oslavy této významné události bychom ale neměli zapomínat na významné předky, osobnosti a rodáky, z jejichž práce naše historie ale i současnost vyrostla.

Přáli bychom si, aby se tyto oslavy nesly právě v duchu připomenutí lidí, jejichž jména mohla časem „zapadnout za poličku“, ale přesto zůstávají v tichosti součástí naší každodennosti.

Někdo si cení výtvarného umu Zdenka Rykra, jiný ekonomického přínosu továrníka Viléma Eckardta, práce pátera Josefa Boštíka, stavitelů krásných vil ve městě Františka Lišky a Františka Krumla nebo knihtiskaře Matěje Brzka. Kdo zanechal ve městě větší stopu a jsou stále našimi hrdiny? 

Vyhlašujeme proto anketu o HRDINU SEDMI STOLETÍ !

Napište nám jméno svého hrdiny, osobnosti, celebrity i důvod, za co si daného člověka vážíte, čím přispěl k rozvoji města, regionu, země. Je tím činem zahájení provozu železnice, postavení školy, instalace naučné stezky, oprava chodníku u vás v ulici nebo realizace dětského hřiště?  Není malých lidí a činů, tak si je pojďme společně připomenout!  Své nominanty posílejte na cekus@cekus.eu .

Přispěvatele opět oceníme a jejich příspěvky zveřejníme.

Kolegové z muzea vám jména některých významných osobností a důležité události budou v průběhu roku připomínat v ECHU pod titulem Sedm století v Chotěboři.

Na vaše odpovědi se těší Michaela Krpálková a kolektiv CEKUS Chotěboř