Informace o výstavě

Pamětní medaile a plakety 19. a 20. stol.

Pamětní medaile a plakety 19. a 20. stol.

22. červenec 2020 až 26. červenec 2020

Výstava pamětních medailí, plaket a mincí především z 19. a první poloviny 20. století má za cíl ukázat tyto předměty ve dvou různých rovinách. Jednak jako pamětní doklady různých významných výročí, slavností a událostí, tedy narozenin, svateb nebo korunovací různých panovníků nebo k postavení významných budov a pomníků, případně jako upomínky na nejrůznější výstavy umělecké i národohospodářské, slavnosti a kongresy.

Druhou rovinou je umělecké zpracování. Mince, medaile i plakety mohou být i krásnou estetickou záležitostí. Vždyť na jejich tvorbě se podíleli různí významní umělci a medailéři té doby (např. Václav Seidan, Karel Radnický, Alois Kettner, Caspar von Zumbusch, Josef Hermann Tautenhayn, Otakar Španiel, Otto Gutfreund ad.).

Vystaveny budou především mince z období První republiky, pamětní medaile a plakety  - např. k Národopisné výstavě v Praze (1895), z různých dalších hospodářských výstav, k upomínce na postavení Národního divadla nebo pomníku maršálu Radeckému ve Vídni i Praze. Návštěvníci budou moci dále zhlédnout pamětní medaile k upomínce na korunovace českých králů, na zásnuby nebo svatební obřady panovnických párů, k výročím narozenin nebo doby panování především Františka Josefa I..

A kdo bude chtít, tak možná najde i poklad …

Výstava bude otevřena od 22. 7. do 26. 7. 2020 a to ve vestibulu Kina Družba (Tyršova 256).

Otevřeno 10 - 12 hodin a 13 - 18 hodin. 

Vstupné dobrovolné.


Komentáře

Město Chotěboř Chotěbořské zpravodajství Vysočina News KD Junior Chotěboř Informační centrum Chotěboř